2014-2015 Staff Directory

LAST NAME

FIRST NAME

POSITION

ABERCROMBIE

SIMONE

CAFETERIA MANAGER

ALBRECHT

BAILEY

STEP TEACHER

ANDERSONt

EMILY

SOCIAL STUDIES 7TH

BAKER

CAROLYN

MATH 7TH

BARRAZA

CECILIA

BIM

BECKNAL

CARRIE

PRINCIPAL'S SECRETARY

BELLOCHIO

PIA

PE/GIRLS ATHLETICS

BELNAP

RANDY

SPED/SCIENCE/SOCIAL STUDIES

BISHOP

ELIZABETH

DRAMA/THEATRE ARTS

BREEDING

REBECCA

MATH 8TH

BROUGHTON

DEANNA

TEEN LEADERSHIP/GIRLS ATHLETICS

BROWN

SUSAN

SPED/SCIENCE 7TH & 8TH

BYERLY

ZACHARY

PE/BOYS ATHLETICS

CAMPOS

DAVID

ELAR 7TH

CARWILE

ELIZABETH

SCIENCE 6TH

CLAVIER

MEHGAN

TEXAS HISTORY 7TH

COLE

BRIANA

SPED/ELAR

CONTRERAS

JANIE

FRONT OFFICE RECEPTIONIST

COWEY

LARISSA

SCIENCE 6TH

CREEL

KORIE

ASSISTANT PRINCIPAL

CRISPt

CATHERINE

MATH 6TH

CRUZ

JAMES

PRINCIPAL

DAVIS

COLE

LSSP

DUFFY

SARAH

SPED/SOCIAL STUDIES/ELAR

DURAN

JOSE

ESL TA

ESQUIVEL

CYNTHIA

REGISTRAR

ESQUIVEL

VANIA

ATTENDANCE

FORBES

LESLIE

TECH APPS

GALLIER

HEATHER

ELAR 8TH

GARCIAt

MATILDA

ELAR 7TH

GARZA

MARGARET

ART

GIROD

ARCELIA

DARTS /GIRLS ATHLETICS

GONZALEZ

ROY

BAND DIRECTOR

GREEN

SHANA

PE/DANCE

GUZMAN

ROGELIO

ESL TEACHER

HALLIGAN

ERICA

STRUCTURED LEARNING

HALLMARK

LETICIA

SOCIAL STUDIES 8TH

HARDING

CARMEN

MATH 8TH

HAROS

ROSA

HEAD CUSTODIAN

HAYS

MELISSA

MATH 6TH

HERRINGTON

KRISTIN  

SCIENCE 8TH

HOPKINS

MARY

LIBRARIAN

HULL

ROBERT

SOCIAL STUDIES 6TH

JOHNSON t

LINDA

ELAR 8TH

JOHNSTONt

KEVIN

SOCIAL STUDIES 8TH

KELLY

SARA

ART

LERNER

STEPHANIE

COUNSELOR 8TH & 6TH PRINCETON

LINZENMEYER

TORI

SPED/SOCIAL STUDIES

LOPEZ

LAURA

PARENT COMMUNITY LIAISON

LOYA

BRIANNE

SCIENCE 7TH

MAYEUX

ALYSSA

ELAR 7TH

MCCOLLAM

CLARE

ELAR 6TH

MCDONALD

SAVANNA

ELAR 8TH

MCNAMARA

MOLLY

SPED/ELAR 6TH

MILLER

ANNA

RTI READING

MOORE

CHERYL

NURSE

NEIRA

ROGELIO

SPANISH

PATTON

TIMICA

SCIENCE 8TH

POMEROY

CHRISTINA

ELAR 7TH

PRICE

ADRIANNA

ASSISTANT PRINCIPAL

QUEBEDEAUX

ANGELA

SCIENCE 7TH

RISSER

DARWIN

CHOIR/BAND

ROARK

KIMBERLY

EDUCATIONAL DIAGNOSTICIAN

ROBINSON

NICHOLAS

HEALTH/BOYS ATHLETICS

ROBLES

STEVEN

SRO

RODRIGUEZ

CELENA

STRUCTURED LEARNING TA

RODRIGUEZ

LAURA

MATH 7TH

ROE

AMANDA

DANCE

RUIZ

ROY

EXP CAREERS/GATEWAY

RUTLEDGE

RACHAEL

SOCIAL STUDIES 6TH

SAUCEDO

MARIA

STRUCTURED LEARNING TA

SAUCEDO

SYLVIA

AP'S SECRETARY

SEAMANt

LARRY

ELAR 6TH

SELLARS

MELISSA

COUNSELOR 7TH & 6TH CORNELL

SIMON

TAMMY

RTI MATH

SIRLES

GLENDA

STRUCTURED LEARNING TA

SPENCE

MELANIE

ELAR 7TH

TIJERINA

BARBARA

EXP CAREERS/BIM

THORNE

AMANDA

SPED ELAR

THORNTON

SUSANNA

ELAR 6TH

TRISTAN

LESLIE

ESL TA

  

ISS TA

VASQUEZ

MICHAEL

ELAR 8TH

VAUGHT

ANGELA

INSTRUCTIONAL ADMINISTRATOR

VENTO

JUANA

STEP TA

WEATHERLY

DARLA

SPED MATH

WEST

SHAWNA

RTI READING/DYSLEXIA

WINN

JD

DARTS TA

WINN

MARCUS

STEP TA

YANCEY

JAMES

SECURITY

YOU

JEONGMI

RTI MATH